DTS-2 Başlıyor

Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS) nedir?

DTS, ODTÜ Tasarım Fabrikası tarafından, ODTÜ Teknokent’ in desteği ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile çeşitli konularda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının sponsorluğu ile organize edilen, farklı disiplinlerden gelen katılımcıların ortak çalışmasına dayalı, çeşitli çalıştay ve seminerlerden oluşan etkinlikler dizisidir.

DTS katılımcıları, süreç boyunca destekleyen şirket ve sivil toplum kuruluşlarının, üniversitemiz öğretim üyelerinden oluşan mentor grubuyla belirlediği konular üzerinden ürün fikirleri geliştirecek, bu ürünlerin tasarımını gerçekleştirecek ve prototiplerini üretecektir. Fikir geliştirme, tasarım ve prototipleme aşamaları farklı disiplinlerden gelen kişilerin oluşturduğu gruplar tarafından, her grup için iki öğretim üyesinin mentorluk desteğiyle ve yönlendirmesiyle yürütülecektir.

DTS kapsamında üniversitemizden öğretim elemanları ile danışmanlık yapmakta olan şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri tarafından çeşitli seminerler verilerek, stüdyonun birincil amacı olan disiplinlerarası çalışma anlayışının katılımcılara ve takımlarına doğru bilimsel yöntemlerle aktarılması hedeflenmektedir.

DTS takımları, stüdyo sonunda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ nde gerçekleştirilecek bir kapanış etkinliğiyle, geliştirdikleri ürün fikirlerini ve prototiplerini ODTÜ öğrencileri, öğretim üyeleri, Teknokent yetkilileri ve sanayicilerden oluşan izleyici profiliyle paylaşma imkanı bulacaklardır. Kapanış etkinliğinde DTS katılımcılarına stüdyoya katıldıklarına dair sertifika verilecektir.

Ne Zaman?

Başvuruların Başlaması:        04.01.2016

Son Başvuru Tarihi:               18.01.2016

Katılımcıların Açıklanması:     25.01.2016

Etkinliklerin Başlaması:          27.01.2016

8 hafta sürecek bir tasarım sürecine hazırlıklı olun. Detaylı program yakında duyurulacaktır.

Kimler katılabilir?

DTS, Disiplinlerarası ve ortak çalışmaya dayalı takım çalışmasını tecrübe etmek isteyen, ODTÜ’ nün bütün lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı öğrencilerine açıktır. Ancak, katılımcıların sayısı tesislerin kapasitesi ve projenin doğası gereği sınırlandırılacaktır. Dolayısıyla, bütün başvuruları kabul etmek mümkün olmayacaktır.

Nerede?

Stüdyo boyunca ana çalışma alanı olarak MODSİMMER belirlenmiştir. Ancak, DTS boyunca gerçekleştirilecek farklı etkinlikler için kampüsdeki farklı binalar da kullanılacaktır.

Grup olarak başvurmak mümkün mü?

Bütün başvurular bireysel olarak yapılmalıdır. Çalışma grupları etkinlik sırasında mentorlar tarafından belirlenecektir.

Sorularınız için bizimle iletişime geçin: wwwtdi@metu.edu.tr

Post Media Link

wwwtdi